Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Świnoujście

ŚwinoujścieŚwinoujście – najbardziej wysunięte na zachód miasto naszego wybrzeża, położone jest na 44 wyspach, pośród nich raptem trzy są zamieszkiwane. Funkcjonuje tutaj port morski, który razem z portem w Szczecinie stanowi jeden z największych na Bałtyku kompleksów portowych. Co dzień odpływa z niego pięć promów do Ystad a także trzy do Trelleborga. Ponadto, port obsługuje transport materiałów, głównie sypkich takich jak węgiel, rudę metali a także zboża. Co więcej budowany jest gazoport, a dla mniejszych jednostek pływających oraz jachtów w północnym basenie działa przystań na 150 jednostek z kompletnym zapleczem.

Znakiem rozpoznawalnym Świnoujścia, a szczególnie pomocą nawigacyjną jest Stawa „Młyny” – charakterystyczny, cylindryczny, o białej barwie budynek w układzie wiatraka, umiejscowiony tuż przy wejściu do portu na zachodnim falochronie.

Świnoujście miało burzliwą historię – znajdują się w tej okolicy 3 forty – dwa Forty Zachodnie – Anioła oraz Fort Nadmorski Artyleryjski i Fort Wschodni nazywany Fortem Gerharda. Forty te w bogatej historii miasta przechodziły z rąk do rąk – były w dysponowaniu Szwedów, Prusaków, Francuzów i Rosjan. W pobliżu Fortu Gerharda zlokalizowana jest najwyższa u nas (65 m) latarnia morska z połowy XIX wieku. Początkowo, wieża latarni miała ośmiokątny przekrój, jakkolwiek w trakcie remontu na początku dwudziestego wieku nabrała okrągłego przekroju. Zbudowana jest ona z cegły żółtej, a otaczające ją budynki z czerwonej. Od 2000 r., po ostatniej odnowie można zwiedzać latarnię oraz zachwycać się widokiem portu z jej tarasu.

Ale Świnoujście to przede wszystkim miejsce wakacyjnego wypoczynku. Świnoujście to aż dziesięć kilometrów piaszczystych, szerokich plaż, delikatnie wchodzących w Bałtyk stwarzając płytkie kąpieliska. Czystość morza i plaży uwierzytelnia przyznawany temu kąpielisku świadectwo Błękitnej Flagi. Wzdłuż plaży wiedzie popularna wśród turystów Promenada Nadmorska (ulica S. Żeromskiego). Tuż przy promenadzie zlokalizowana jest muszla koncertowa, zabytkowe, XIX – wieczne budynki i naturalnie wiele typowych kramików z pamiątkami, bursztynami, muszelkami. Drugą promenadą jest ulica Wybrzeże Władysława IV., stąd można podziwiać wpływające do portu duże jednostki handlowe oraz pasażerskie. Można z tego miejsca też udać się w rejs do portu, Szczecina, wokół okolicznych wysp lub do okolicznych niemieckich miasteczek.

Świnoujście to znaczny ośrodek wypoczynkowy – nic więc dziwnego, iż odnajdziemy tu bogatą ofertę gastronomiczną i turystyczną – od wygodnych hoteli czy apartamentów, przez domy wypoczynkowe, pensjonaty po kwatery i pokoje oferujące noclegi w Świnoujściu.

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem