Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Borowice

Borowice z lotu ptakaBorowice, jak wiele osad w tej okolicy, założył wygnaniec z Czech (cieśla Meertin Marksteiner) – XVII wiek to czas kontrreformacji i ewangelicy byli prześladowani. Borowice leżą w Dolinie Pięciu Potoków (Borówki, Modrzyka, Granicznika, Jodłówki i Jeleniego Potoku) pod Karkonoszami, na wysokościach 600-700 m n.p.m. To spokojna, cicha wioska wczasowa w sąsiedztwie Karpacza i Śnieżki – najwyższego szczytu Karkonoszy.

Pierwsi letnicy zaczęli przyjeżdżać do Borowic już w XIX w., a ruch turystyczny zwiększył się z początkiem XX w., gdy do miejscowości poprowadzono drogę z Sosnówki i z Przesieki. Poprzez Borowice wiedzie kilka szlaków turystycznych: niebieski do sąsiedniego Miłkowa, a także żółty i zielony, którymi można dotrzeć w Karkonosze, a także do Przesieki, Jagniątkowa czy na Zamek Chojnik – w przeciwnym kierunku. Nad miejscowością góruje świątynia Matki Bożej Fatimskiej.

W Borowicach funkcjonuje orczykowy wyciąg narciarski długi na 650 metrów niedaleko ośrodka Hottur. Jest tutaj trasa zjazdowa długi na 700 m i różnicy poziomów ok 130 metrów. W miejscowości znajdują się także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Jeżeli dla kogoś to za mało, z Borowic jest niedaleko do wyciągów narciarskich w Karpaczu.

Latem, poza wycieczkami w góry, w Borowicach można także wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym – festiwalu poezji śpiewanej – Gitarą i Piórem, jaki odbywa się rokrocznie. Początki festiwalu to lato 1989 r., gdy leśnik Waldek Szczerba razem z grupą przyjaciół zdecydowali aby wspólnie pośpiewać i pomuzykować. Do tej grupy poczęli dołączać przechodzący letnicy, mieszkańcy Borowic. Biorący udział w tym spontanicznym spotkaniu postanowili, iż w kolejnym roku spotkają się w tym samym miejscu, zapraszając dodatkowych znajomych, którzy potrafią i przede wszystkim chcą zaśpiewać bądź zagrać – tak jest do dziś.

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem