Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Świeradów Zdrój

noclegi w świeradowie

Świeradów Zdrój – górskie miasto wypoczynkowe leżące całkiem wysoko (450-710 metrów n.p.m.), w dolinie Kwisy pomiędzy Kamienickim Grzbietem i Wysokim Grzbietem. Świeradów Zdrój znajduje się w pobliżu niemieckiej i czeskiej granicy, w otoczeniu miast: Jelenia Góra, Zgorzelec, Szklarska Poręba. Ze Świeradowa niedaleko także do niemieckiego Görlitz bądź Liberca w Czechach.

Świeradów Zdrój – to dodatkowo uzdrowisko, miejscowe wody zdrojowe z radonem oddziaływają na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe,gruczoły wewnątrzwydzielnicze i wzmacniają tkankę nerwową. W uzdrowisku leczy się choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego. Dawny budynek zdrojowy – Dom Źródlany z XVIII stulecia spalił się i na jego położeniu, pod koniec XIX-tego wieku pobudowano Dom Zdrojowy – którym możemy się zachwycać do dziś. Najciekawsza jest unikalna Hala Spacerowa – to długa na 80 m przeszkolona, zadaszona hala, o modrzewiowej konstrukcji, dekoracyjnie zdobiona, z maleńką sceną, odbywa się na niej wiele występów. W tej hali jest źródło z pijalnią wód (szczawy radonowo-żelaziste). W okolicy Domu Zdrojowego jest, założony w tym samym czasie Park Zdrojowy.

Prócz kuracyjnego charakteru Świeradów Zdrój to kapitalne miejsce do wycieczek w Góry Izerskie. Najbliższy szczyt to Izerski Stóg (1107 metrów) – umiejscowione jest tam schronisko. Dotrzeć się na niego można idąc jednym ze szlaków turystycznych względnie wjechać nową Gondolową Koleją, której dolny przystanek zlokalizowany jest w Świeradowie Zdroju. Kolejka funkcjonuje cały rok, wwożąc narciarzy zimą, a latem – turystów pieszych i rowerowych.Nieopodal Izerskiego Stogu znajduje się szczyt Smrek (1124 metrów n.p.m). Stąd warto udać się dalej na wschód, na Halę Izerską do innego górskiego schroniska – Chatki Górzystów.

Świeradów Zdrój w sezonie zimowym zaprasza narciarzy. Za pomocą kolei gondolowej bez trudu można dostać się na Izerski Stóg, a tu na narciarzy oczekuje nartostrada o długości 2500 m, w razie potrzeby sztucznie dośnieżana i oświetlona po zachodzie słońca. W sąsiedztwie nie brakuje również łatwiejszych oraz krótszych tras i stoków. Funkcjonuje tu także mnóstwo tras dla „biegaczy” na nartach.W ostatnim czasie Świeradów Zdrój a także Góry Izerskie stały się stolicą kolarstwa górskiego. Przygotowanych jest w tej okolicy dużo tras rowerowych, mają miejsce zawody MTB, zjazdu po zboczu, maratony rowerowe lub konkursy BMX.

Więc, jeśli ktoś chce zwiedzić Góry Izerskie, jako bazę wypadową w nie winien wybrać Świeradów. W mieście działa wiele restauracji kafejek, barów, a noclegi w Świeradowie Zdroju to bogata propozycja hoteli, apartamentów, pensjonatów, domów wczasowych. Nie brakuje również tańszych pokoi i kwater.

Polecamy odwiedzić serwis o Świeradowie Zdroju: http://www.swieradow.pl

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem