Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Karkonosze

Karkonosze noclegi w KarkonoszachNajwyższa część Sudetów to Karkonosze – jedyny masyw jakiego szczyty wykraczają ponad 1400 m n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej – to z grubsza 36 km, szerokość tego masywu to 8-20 kilometrów, z kolei powierzchnia mniej więcej 650 km².

Niestety do naszego kraju należy jedynie trochę powyżej 25 % – to znaczy ok 185 km². Na szczęście, na mocy układu z Schengen, można łatwo odwiedzać także większy, czeski fragment tego masywu, pomimo tego należy pamiętać, że wierchami Karkonoszy biegnie granica polsko – czeska – ażeby ją przejść wystarczy mieć przy sobie ważny paszport albo tylko dowód osobisty.

Szklarska Poręba oraz Karpacz to dwie miejscowości, z jakich najwygodniej odwiedzać Karkonosze. Główny budulec Karkonoszy to granit, występujący w paru wariantach. Procesy erozyjne formują charakterystyczne spękania – ostre i strome, wytworzyły się również w tym rejonie specyficzne dla Karkonoszy – skałki – malownicze, gołe formacje skalne. Stanowią one powyżej sto pięćdziesiąt grup, niektóre dość wysokie – przykładowo Pielgrzymy, inne skromniejsze, ich nazwy nawiązujące do ich kształtu – Końskie Łby, Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Trzy Świnki.

Najbardziej znanym wierzchołkiem jest niewątpliwie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) – najwyższy wierch całego masywu Sudetów górujący nad okolicą o 200 m gwarantuje przecudowne panoramy okolicy – to co można z niej dostrzec zależy jedynie od warunków widzialności. Króluje tu wyjątkowo surowy, podobny do alpejskiego klimat – średnioroczna temperatura waha się w okolicy zera, a śnieg potrafi zalegać od X do V, śnieg pada także latem. Znajduje się tutaj obserwatorium meto, od 1880 roku prowadzi się przez cały czas obserwacje. U stóp Śnieżki położony jest Karpacz – największa miejscowość turystyczna w okolicy.

Następnym bardzo rozpoznawalnym wierzchołkiem jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) – „winna” temu jest Szklarska Poręba, nader chętnie odwiedzana przez urlopowiczów – z miasta bezproblemowo można dostrzec charakterystyczny szczyt Szrenicy. Z tego miasta biegną szlaki turystyczne na Halę Szrenicką oraz Szrenicę, można też dotrzeć w te punkty wyciągiem krzesełkowym. Funkcjonują tu schroniska górskie. Następne wysokie wierzchołki – wyższe niż Szrenica, chociaż nie wymieniane jednym tchem z nią i Śnieżką to Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości wierzchołek polskich Sudetów.

Karkonosze to także wodospady – 2 najbardziej popularne – oba w pobliżu miasta Szklarska Poręba – to Kamieńczyka i Szklarki. Kaskada Szklarki, wysoka na 13 m, położony jest przy szosie nr 3 łączącej Jelenią Górę ze Szklarską Porębą – to standardowy cel wycieczek oraz miejsce w którym robią sobie zdjęcia na jego tle przez wczasowiczów. Tymczasem najwyższy wodospad Karkonoszy to Wodospad Kamieńczyka (27 m) – tutaj trudniej się dostać – jednakże nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości turystów – wchodzą tam nawet maluchy.

W Karkonoszach wytyczone są dziesiątki kilometrów turystycznych szlaków o różnym poziomie trudności i długości. Są one powiązane z górskimi miejscowościami np: Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Przesieka lub Karpacz. Dysponują one rozmaitą bazę turystyczną, gastronomiczna oraz noclegową.

Idąc w góry trzeba pamiętać, iż gwałtowne zmiany pogody to tu zasada. Wyczuwalna jest także spadek temperatury razem z wysokością, a na wierzchołkach cyklicznie występują chmury, zamglenia i wieją silne wiatry. Karkonosze są ładne przez cały rok, najodpowiedniejszym jednakowoż okresem do eskapad po nich są koniec lata oraz wczesna jesień.

Jeśli chcesz spędzić w Karkonoszach weekend, czy urlop i chcesz zatrzymać się w jednym z pokoi gościnnych w karkonoskich miejscowościach zapraszamy do odwiedzenia strony: www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem