Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Kudowa

kudowa zdrój

Kudowa Zdrój to pierwsze w Niemczech (1870r.), oficjalnie uznane uzdrowisko kardiologiczne. Położone jest ono w Kotlinie Kłodzkiej i jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Najbardziej ożywiony rozrost uzdrowiska to natomiast początki XX wieku. Po dziś dzień ocalało sporo budynków z tego złotego, dla uzdrowiska, czasu.

Obecnie to dość wszechstronne uzdrowisko. Wspiera się tu leczenie wielu schorzeń, wykorzystuje się różne formy leczenia – kąpiele, masaże, gimnastykę, fizykoterapię. W przerwach, między kolejnymi zabiegami, można wybrać się do Parku Zdrojowego. Spotkamy tu wiele egzotycznych gatunków roślin a także staw z fontanną. W parku znajduje się również pijalnia z dwoma źródłami: Marchlewski oraz Śniadecki. Budynek pijalni ozdabiają malowidła ścienne pozwalające poznać Dolny Śląsk z początków XX-tego wieku. Ponadto, w parku znajduje się muszla koncertowa, podświetlana po zmierzchu fontanna oraz dawna, o żeliwnej konstrukcji, hala spacerowa, do której w latach 70-tych XX wieku dobudowano scenę i w ten sposób powstał Teatr Pod Blachą.

Jednakże Kudowa Zdrój to nie wyłącznie uzdrowisko. To znakomita baza do wycieczek po Górach Stołowych. Można wejść na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) czy zwiedzić Błędne Skały. To charakterystyczny labirynt górski utworzony z formacji skalnych. Warto również skorzystać z oferty parku wodnego w Kudowie, który poza wodnymi atrakcjami proponuje także siłownię, saunę czy kręgielnię. Jeśli jest się już w Kudowie Zdroju, warto również wybrać się do Czermnej (dzielnica Kudowy). Znajduje się tutaj unikalna atrakcja – jedyna w Polsce i tylko jedna z trzech w Europie – Kaplica Czaszek. To niewielka kaplica, w której ściany wyłożone są czaszkami i kośćmi ludzkimi. Także w Czermnej jest Szlak Ginących Zawodów. To zagroda w której zapoznamy się z zanikającymi już zawodami – garncarz, tkacz, kowal. Piecze się tu także, chleb (według dawnych receptur), który można spróbować. Podążając dalej z Czermnej trafimy do Pstrążnej. Działa tu skansen – a właściwie Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Zgromadzono tu drewniane zabudowania sprowadzone z całej Kotliny Kłodzkiej. Sprzęty pochodzące z okresu od XVIII do początku XX w., są opisane, tak żeby można było dowiedzieć się do czego służyły.

W sąsiedztwie Kudowy warto zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin – czyli Śląską Jerozolimę, szopkę ruchomą – także w Wambierzycach, czy twierdzę Kłodzko i samo miasto Kłodzko.

Kudowę warto odwiedzić, nie tylko po to by podratować swoje zdrowie. Kudowa Zdrój to doskonałe miejsce na wczasy w górach!

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem