Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Dębki

Dębki

Historia nazwy osady sięga 1773 roku, kiedy to chłop Maciej Dębek otrzymał ten kawałek ziemi od klasztoru z sąsiedniego Żarnowca, wtedy wioskę określono więc Dębek. Ludność wioski parała się, jak łatwo odgadnąć uprawą przyjętej ziemi i rybołówstwem. W tym miejscu ma swoje ujście rzeka Piaśnica, a wioska wchodzi w skład Parku Krajobrazowego.

Na rzeczce Piaśnicy wytyczona była, przed wojną, granica ówczesnej Polski. Około trzysta metrów od ujścia rzeki stoi do dzisiaj murowany dworek z lat 20 XX wieku – kiedyś należący do altruisty profesora Adama Wrzostka. Urządzał on, wraz z znajomymi i rodziną, tutaj obozy harcerskie. Po dziś dzień dworek ten tytułowany jest domem Prof. Adama Wrzostka z Poznania. Uratowało się tutaj jeszcze parę zabytków przykładowo drewniany kościółek z lat 30-tych dwudziestego wieku, czy chata szachulcowa z osiemnastego wieku.

Ale, dla większości z nas Dębki to szczególnie miejscowość wypoczynkowa. Poza sezonem wakacyjnym zamieszkuje tutaj zaledwie dwieście mieszkańców, w sezonie dużo więcej. Plaża w Dębkach jest życzliwa kąpielom słonecznym – piaszczysta, szeroka, a dojścia do plaży, z powodu oddzielających ją niewysokich wydm, są prawie płaskie oraz komfortowe. Atrakcją tutejszej plaży jest sposobność korzystania z morskich i słonecznych kąpieli bez kompletnego bikini, a dla entuzjastów zupełnego naturyzmu wyodrębniono specjalny kawałek plaży, który zlokalizowany jest za rzeką.

Dębki proponują sporą liczbę domków letniskowych, pokoi gościnnych, kwater, pensjonatów a nawet stylowych apartamentów (http://www.debki.com.pl/noclegi/wszystkie). Senne przez większość roku Dębki „ożywają” w sezonie wakacyjnym. Na ulicach pojawiają się butiki, budki, kramy z słodyczami, fast foodami, pamiątkami, otwierane są sklepy, smażalnie, restauracyjki.

Dębki to dodatkowo ostoja natury. Letnisko położone jest na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwu rzeki Piaśnicy umiejscowiono rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Obszar Chroniony pokrywa niespełna 60 ha i mimo nazwy nie ogranicza się jedynie do roślinności łąkowej – rosną tutaj również połacie leśne z sosnami, brzozami, dębami, a w poszyciu rosną: wierzba, kruszyna, jałowiec, kosaciec syberyjski, woskownica europejska, śmiałek darniowy, kozłek lekarski i storczyk plamisty. Dodatkowo meandrująca w okolicach miejscowości rzeka to siedlisko szczupaków, okoni, sandaczy, piskorzy, płoci oraz fląder, a na dnie – raków i małży, a też wiele gatunków flory.

Opracowano na podstawie strony: http://www.debki.com.pl

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem