Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Jastarnia

Jastarnia wczasy

Od 1973 roku Jastarnia leżąca na helskiej mierzei jest, co prawda niedużym (ok 4 tysiące mieszkańców), jednak miastem. Poprzednio była to cicha rybacka osada – dopiero gdy doprowadzono w latach XX-tych XX w. linii kolejowej i budową portu – nastąpił dynamiczny rozrost Jastarni.

Nade wszystko, za pośrednictwem rozwijającego się ruchu turystycznego.

Teraz Jastarnia to duży ośrodek urlopowy oraz rybacki. Na wczasowiczów czekają liczne, strzeżone kąpieliska wraz z piaszczystymi plażami, zarówno nad otwartym morzem jak i nad Zatoką Pucką. Dla turystów z pieskami dostępny jest odcinek plaży pomiędzy Jastarnią i Juratą (zejście nr 55).

W Jastarni nieustająco silne są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są podawane w dwóch językach – po polsku i kaszubsku, w wakacje, od 2006 r., urządzana jest przedsięwzięcie „Lokalny Pieniądz”. Oferowany jest żeton 3 Merki – równowartość 3 PLN, można nim płacić w wyznaczonych punktach za towary i usługi. Wielu urlopowiczów zatrzymuje sobie 3 Merki w charakterze pamiątki z Jastarni. Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odnajdziemy tu prywatne Muzeum Pod Strzechą, Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, eksponaty znajdują się też w bosmanacie portu. W Jastarni jest także skansen fortyfikacji.

W miejscowości jest także latarnia morska. To najniższa nasza latarnią (17 metrów) i na nieszczęście nie jest udostępniona dla zwiedzających. Jako ciekawostkę należy przekazać fakt, że to jedna z dwóch, prócz latarni Stilo, w całości metalowa budowla. Zrealizowana została z elementów starego nautofonu Stilo. W Jastarni funkcjonuje też port morski zlokalizowany od strony zatoki, to baza rybacka, przystań pasażerska oraz marina jachtowa. Do portu mogą wpłynąć dosyć duże łodzie – długość 60 m oraz zanurzenie do prawie że 4-ech m. Basen portowy ochraniają dwa falochrony.

Jak we wszystkich miastach nad Zatoką Pucką, panują w tej okolicy doskonałe wprost warunki do praktykowania bardzo lubianych sportów wodnych: windsurfingu i kitesurfingu. W dodatku, przez całą Mierzeję Helska prowadzi ścieżka rowerowa, a sąsiedztwo znakomicie nadają się na spacery.

Jak na morski kurort przystało, Jastarnia to różnorodna baza turystyczna oraz gastronomiczna. Noclegi w Jastarni to bogactwo pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, apartamentów, hoteli a także kwater prywatnych.

Odwiedź stronę: http://www.jastarnia.info.pl/atrakcje/0/jastarnia aby dowiedzieć sie więcej o atrakcjach Jastarni

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem