Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Władysławowo

Władysławowo

Nazwa Władysławowo wprost wywodzi się od króla Władysława IV, który w 1635 r. zdecydował żeby zbudować tu twierdzę, tak aby odpierać spodziewany atak Królestwa Szwecji. Współczesne Władysławowo powstało w latach 50-tych 20. stulecia z zespolenia miejscowości Wielka Wieś, Cytniewo, Poczernino, Hallerowo i portu Władysławowo.

Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 r. Znaczną rolę w zintensyfikowaniu turystyki na tych obszarach odegrał generał J. Haller, któremu to, po ceremonii Zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku spodobała się ta lokalizacja. Wraz z niektórymi swoimi oficerami zakupili te tereny. Z inicjatywy ich zaistniało kąpielisko Hallerowo, które miało rywalizować z będącym fragmentem Wolnego Miasta Gdańska Sopotem. W Hallerówce, willi w której gen. Józef Haller ze swą rodziną spędzał wakacje, od 1990 r. udostępniono do zwiedzania niewielką prezentację przeznaczoną Józefowi Hallerowi i Błękitnej Armii.

Dzisiejsze Władysławowo to znana miejscowość wypoczynkowa nad morzem, obejmuje kilka kąpielisk z piaszczystymi i szerokimi plażami. Ta miejscowość to też port morski oraz rybacki. Władysławowski port wykonuje także rolę przystani żeglarskiej. Oprócz zaplecza sanitarnego i gastronomicznego żeglarze mogą skorzystać także ze stoczni remontowej. Z portu można udać się na wycieczkę po Bałtyku względnie Zatoce Puckiej jednym z wielu statków wycieczkowych. Istnieje także ewentualność odbycia wyprawy z Władysławowa na Litwę, Łotwę lub krajów skandynawskich. Wędkarzy zaintryguje niechybnie fakt, iż z Władysławowa organizowane są rejsy ze sposobnością wędkowania w morzu.

Następną ciekawostką Władysławowa jest umiejscowiona na promenadzie we Władysławowie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w 2000 r. i od tego okresu wmurowywane są w chodnik gwiazdy największych sław polskiego sportu. Swe gwiazdy mają tam m.in. Irena Szewińska, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski, Kazimierz Deyna, Robert Korzeniowski, a także Michel Platini. Każdego roku, w lipcu urządzany jest tu Festiwal Sportu. Charakterystycznym punktem letniska jest też Dom Rybaka – siedziba urzędu gminy z charakterystyczną basztą widokową z której można podziwiać panoramę Władysławowa i okolicę. Władysławowo, przez wzgląd na swe położenie nad zatoką z płytkimi wodami, niewielkimi falami i właściwymi wiatrami – to znakomite wprost miejsce do uprawiania oraz nauki windsurfingu. Więc w okolicy umiejscowionych jest wiele szkółek i wypożyczalni sprzętu windsurfingowego.

W ofertę obfitej bazy noclegowej miejscowości wchodzą mnogie hotele, ośrodki wczasowe, domy gościnne, domki i pokoje we Władysławowie (www.wladyslawowo.info.pl/noclegi/8/pokoje_goscinne).

Jeśli chcesz się poznać atrakcje Władysławowa – odwiedź stronę: www.wladyslawowo.info.pl/atrakcje/0/wladyslawowo

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem