Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Ustka

Ustka noclegi nad morzem

Położona u ujścia rzeki Słupia Ustka to letnisko, portowe miasto, uzdrowisko i siedziba władz gminnych zarazem. W średniowieczu Ustka była osadą rybacką, do dziś ocalały szachulcowe domy rybaków oraz układ zabudowy średniowiecznej osady. Portowy styl starej Ustki wciąż odnaleźć można oglądając secesyjny budynek z wieżyczkami Urzędu Celnego, budynek z cegły przy ul. Zaruskiego – jeden z najdawniejszych spichlerzy, Czerwoną Szopę – dawną bazę ratowników morskich a również spirytusownię.

Kąpielisko w Ustce, z powodu ujścia rzeki Słupia rozdzielone jest na zachodnie i wschodnie. Główne kąpielisko to plaża wschodnia. Plaża strzeżona jest przez ratowników na odcinku w przybliżeniu 500 metrów. Plaża zachodnia posiada jeden posterunek ratowników ok. 100 m pomiędzy pomostami. W dodatku na długości plaż rozciąga się nadmorska promenada – ulubione miejsce spacerowe urlopowiczów i kuracjuszy.

Bez wątpliwości jednakże, największą atrakcją portu w Ustce są mola – zachodnie i wschodnie – które aktualną formę zyskały na przełomie stuleci XIX i XX. Dziś do portu przybywają jachty, statki pasażerskie, a nawet okręty – dlatego że w Lędowie obok Ustki umiejscowione jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W porcie odszukamy też liczne tawerny i smażalnie.

W tej okolicy znajduje się też latarnia morska – ceglany budynek z końca XIX w., obok nasady wschodniego falochronu. Wieża latarni morskiej ma ośmiokątny przekrój, a jej wysokość przekracza 21 metrów. Biały blask wysyłany z latarni morskiej jest widoczny na dystans niespełna trzydziestu kilometrów. Latem latarnia morska udostępniana jest wczasowiczom do zwiedzania. W miejscowości znajdziemy też wiele pomników, a najświeższym spośród nich jest, oddająca hołd aktorce komediowej i kabaretowej, Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej odsłonięta w lipcu 2012 r.

Lokalna duża baza noclegowa, oferuje noclegi w Ustce dopasowane do wymagań nawet wybrednych wczasowiczów. Poza tym, dla uproszczenia komunikacji od 2003 roku Słupsk i Ustkę łączy umowa zwana Dwumiastem m.in. o wspólnej komunikacji autobusowej oraz kolejowej.

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem