Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Rowy

Rowy nad morzem

Sołecka wioska Rowy to „diament” gminy Ustka. Zwyczajowe morskie letnisko – rozszczebiotane latem, a poza sezonem mieszka w nim poniżej 500 mieszkańców. Rowy zlokalizowane są na mierzei jeziora Gardno, u ujścia rzeki Łupawa. W tej okolicy znajduje się niewielki port.

Tutejsza plaża to największa atrakcja Rowów przyciągająca duże ilości turystów co roku. Czysta, szeroka, podzielona przez rzekę na fragment zachodni i wschodni z dwoma zorganizowanymi oraz strzeżonymi kąpieliskami. Kąpielisko na zachód od ujścia jest większe (400 metrów), lecz węższe, na początku piaszczyste, z kamieniami – im dalej odejdziemy na zachód, wiodą na nie 4 zejścia. Kolejne, mniejsze kąpielisko wschodnie długie na 200 metrów, nieznacznie szersze i o jednym zejściu z miejscowości. Dalej na wschód, w granicach Słowińskiego Parku jest plaża naturystów.

Kolejną ciekawostką miejscowości Rowy jest bliskość Słowińskiego Parku Narodowego z jego sławnymi, nie tylko u nas w kraju, ruchomymi wydmami. Sąsiedztwo parku powoduje, iż w Rowach znajdziemy wiele szlaków zarówno rowerowych jak i pieszych. Na Łupawie oraz Gardnie można pływać kajakiem – każdego roku kończy się w Rowach długi na 100 kilometrów spław kajakowy Łupawą. Odwiedzając Rowy warto obejrzeć neoromański pochodzący z dziewiętnastego stulecia, wybudowany z polodowcowych, granitowych kamieni kościół z dzwonnicą. Wcześniej, na wzgórzu cmentarnym, liczne były groby obcokrajowców: Francuzów, Hiszpanów, Holendrów, Niemców – dowodzące bogatej, żeglarskiej historii miejscowości. Niestety nie uchowały się one do dziś. W Rowach można spotkać także rybackie chaty szachulcowe z XIX wieku.

Rowy to istotny ośrodek urlopowy, z bogatą bazą gastronomiczną, sklepikami pamiątkarskimi, licznymi ośrodkami wczasowymi, pensjonatami, domami gościnnymi proponującymi apartamenty, pokoje i kwatery w Rowach.

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem