Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra

Miejsce letniego wypoczynku Jastrzębia Góra położone jest na wysokim (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu polskiego morza. Jastrzębia Góra swoją nazwę zawdzięcza górującemu wzgórzu (ponad 67 m n.p.m.), powyżej której wirowały i osiedlały się polujące ptaki – jastrzębie. Miejscowość nie posiada nadmiernie długiej historii.

Pierwsze budynki zostały posadowione w tej okolicy dopiero na początku lat dwudziestych 20. wieku – po dołączeniu terenów tych do II Rzeczypospolitej. Naczelnymi inspiratorami kształtowania tej osady było dwóch wywodzących się z Warszawy biznesmenów: inż. Osmołowski i hr. de Rosset. Kupili oni fragment obszarów dzisiejszej Jastrzębiej Góry i postawili pierwsze domy wczasowe. Konstrukcja pierwszej utwardzonej jezdni z bazaltu z Jastrzębiej Góry do Władysławowa to podobnie dzieło tych dwóch biznesmenów – dzisiaj to zasadniczy chodnik Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W dwudziestoleciu międzywojennym wieś ta stała się modnym, przede wszystkim wśród stołecznej śmietanki, letniskiem. O popularności miejscowości niech świadczy fakt, iż wypoczywali tutaj Józef Piłsudski, I. Mościcki lub E. Rydz-Śmigły. Po II Wojnie Światowej Jastrzębia Góra prawa wsi zdobyła w 1963 roku, w latach 1975-2014 była częścią miasta Władysławowo, a od 1 stycznia 2015 roku znów jest samodzielną wsią.

Obecnie Jastrzębia Góra, to wzięta miejscowość wczasowa, usytuowane są tutaj 3 wytyczone kąpieliska morskie z rozległą – nawet aż do 200 m plażą. W obrębie kąpielisk brzeg jest piaszczysty, uprzątnięta z kamieni, które zostały spożytkowane do utrwalenia skarpowego wybrzeża. Na plażę, zważywszy na skarpę dojścia są strome i liczą ok| trzystu stopni. Istnieje również łagodniejsze wejście kierujące w kierunku plaży od ul. Droga Rybacka.

Jedna spośród najbardziej interesujących ciekawostek Jastrzębiej Góry powstała niedawno, albowiem w 2000 r. po przeprowadzeniu badań geodezyjnych, określając iż właśnie tu, znajduje się najmocniej na północ wysunięte miejsce Polski. Tutaj posadowiono okolicznościowy kamień określany „Gwiazda Północy”. W miejscowości ocaliły się pobudowane w latach 20-tych wille – Rossetówka, Kaszubka, willa Pawłowicza, i pierwsze schronisko nadmorskie z tamtego okresu Lisi Jar. Ciekawostkę architektoniczną stanowi też kościół pw. Św. I. Loyoli. Nie jest on obiektem zabytkowym – wzniesiony został dopiero w połowie lat 80-ych XX w. ale ma ciekawą konstrukcję – ma 2 kondygnacje. Kolejną ciekawostką kościoła są dwudziestojednogłosowe organy, na których od 1992 r. wykonywane są letnie koncerty. Naturalną atrakcją Jastrzębiej Góry jest Lisi Jar. Wąwóz ów, kiedyś liczący około dziesięć km długości, w znacznej części został zabrany przez morze. Urwiste zbocza wąwozu porośnięte są ponad 100-letnimi bukami, z dodatkiem samotnych jarzębów, świerków, brzóz a także zdziczałych grusz. W górnym fragmencie jaru poszycie krzaczasto zarośnięte jest paprociami.

Mnogie domy gościnne, ośrodki wczasowe, domy wczasowe, domki nad morzem i pensjonaty w Jastrzębiej Górze tworzą wieloraką i przeróżną ofertę noclegową. Bogata bazę noclegową Jastrzębiej Góry znajdziesz pod tym adresem: www.jastrzebiagora.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem