Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Jarosławiec

Jarosławiec

Na centralnym pobrzeżu Morza Bałtyckiego, na klifowym jego brzegu, wśród lasów, w pobliżu 2 jezior Kopań oraz Wicko położona jest urlopowa wieś Jarosławiec. W obejmujących Jarosławiec lasach odszukamy nie wyłącznie pospolicie rosnącą sosnę, ale także modrzew, daglezję, sosnę czarną.

Specyficzny krajobraz, wydmy, zatorfione równiny i jez. Wicko zachowywane są przez stworzenie tu Obszaru Chronionego Krajobrazu, dla chronienia ich walorów dla turystyki oraz wypoczynku. Do najatrakcyjniejszych obiektów należą grupy wydm białej oraz szarej z trawami piaskownicą i wydmurzycą, dojrzewają tutaj m.in. storczyk kruszczyk, mikołajek nadmorski, las dębowo-brzozowy, bór bażynowy.
Z poł. 16. w. pochodzą pisane wzmianki odnoszące się do współczesnego Jarosławca. Wtedy ludność osady trudniła się głównie pozyskiwaniem i obrabianiem bursztynu, rybołówstwem.
Wczasowicze zaczęli przyjeżdżać do miejscowości Jarosławiec pod koniec dziewiętnastego stulecia. Osobliwą atrakcją była wówczas dochodząca od jednego kilometra szerokości drobno piaszczysta plaża, niestety z biegiem lat Morze Bałtyckie zabierało piaszczysty brzeg. Zaczęto zabezpieczać plażę wznosząc opaskę, niestety Morze Bałtyckie wyrzucało na plażę kamienie. W 2009 r. przeprowadzono prace mające na celu odtworzenie plaży, przesypano z morza duże ilości piachu oraz rozmieszczono go na brzegu. Obecnie plaża jest piaszczysta, szeroka a także przygotowana na podjęcie coraz większej liczby plażowiczów.
Dodatkową ciekawostką letniska stanowi pamiętająca XIX wiek latarnia morska, wybudowana aby zmniejszyć liczbę katastrof jednostek pływających, do których często dochodziło w tym rejonie Morza Bałtyckiego. Początkowy budynek latarni okazał się za niski, przekazano go latarnikom a obok pobudowano wysoką na trzydzieści trzy m okrągłą, ceglaną wieżę. Obecnie latarnię można zwiedzać, na jej zwieńczenie wiodą zrobione z drewna, kręte schody.
Działa tutaj niemało ośrodków wypoczynkowych, domów wypoczynkowych, pensjonatów oferujących pokoje i kwatery w Jarosławcu, a również pól kempingowych.

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem