Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Hel

Hel noclegi

Hel to miasteczko na końcu mierzei helskiej, o dość długiej historii. Statut miasta nadany został już w XIII wieku. Do XV wieku miejscowość była istotnym ośrodkiem handlowym, później straciła na znaczeniu na korzyść Gdańska.

U schyłku wieku XIX pobudowano tu port rybacki i miejscowość ponownie zaczęła się rozwijać. Wraz z postępem komunikacji i turystyki Hel stał się obiektem wycieczek dla mieszkańców Sopotu oraz Gdańska. Po I Wojnie Światowej mimo, iż większa część mieszkańców była niemieckojęzyczna, na podstawie traktatu wersalskiego Hel przyznano odrodzonemu Państwu Polskiemu. Kilka lat później pobudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości powstał rejon umocniony a także port wojenny. W trakcie II Wojny Światowej Hel bronił się do 2 października 1939 roku. Po Drugiej Wojnie Światowej Hel miał status miejsca wyjątkowo ważnego strategicznie, mogli bywać tu tylko obywatele PRL. Obostrzenie w wjeździe do miejscowości anulowano dopiero w 1989 roku, natomiast same szlabany usunięto dopiero w latach 90-tych XX wieku.

Obecnie Hel to nade wszystko ośrodek urlopowego wypoczynku i rybołówstwa. Zlokalizowano w tym miejscu również garnizon Marynarki Wojennej RP oraz port morski z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można stąd wypłynąć w rejs po Morzu Bałtyckim, na jednym z dawnych kutrów, a od 2006 r. działa w tym miejscu Tramwaj Wodny – promowe połączenia z Trójmiastem – to najtańsza i najszybsza opcja dostania się do Trójmiasta.

Hel ma znakomite położenie dla miłośników plażowania – otoczony jest przez Bałtyk, z dużą liczbą plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony pełnego morza, czy też od strony zat. Gdańskiej. Na plaży dużo się dzieje – o aktywny odpoczynek dba Hel Animation. Czynny odpoczynek to również wycieczki rowerowe – rower to często zabierany sprzęt na wczasy. w 2005 roku została otwarta trasa rowerowa – biegnie ona poprzez całą helską mierzeję, w pobliżu drogi 216 – odcinek przyrodniczy – Jurata – Hel – to 10 km trasy. Hel to również fascynujące miejsce dla entuzjastów nurkowania. Na dnie morza leży w okolicy miejscowości wiele wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy nurkowe zlokalizowane w porcie oferują pełne zaplecze dla nurków. Nie brakuje również instruktorów, którzy oferują naukę nurkowania.

Z uwagi na swoją przeszłość Hel zaintryguje również miłośników historii – znajdują się tutaj Muzeum Rybołówstwa, Muzeum Obrony Wybrzeża, fortyfikacje oraz latarnia morska. Hel jest sławny oprócz tego ze swojego fokarium – to element Stacji Morskiej – placówki naukowej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest program odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w Morzu Bałtyckim. To również miejsce leczenia chorych osobników. Udostępniona jest sala ekspozycyjna oraz edukacyjna oraz podziemia, gdzie można, poprzez specjalne szyby, śledzić wzrokiem podwodne igraszki fok.

Więcej o atrakcjach turystycznych w Helu: www.hel.info.pl/atrakcje/0/hel

Hel to wspaniałe miejsce na wczasy. Wiele atrakcji, bogata baza gastronomiczna oraz turystyczna sprosta oczekiwaniom każdego wczasowicza – jeśli chcesz spędzić wakacje w Helu zapraszamy do odwiedzenia strony: www.hel.info.pl/noclegi/wszystkie znajdziesz tam bogatą propozycję oferująca noclegi w Helu.

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem