Dąbkowice noclegi, informacje, wczasy w Dąbkowicach

Dźwirzyno

Dzwirzyno

Dźwirzyno to rybacka wioska oraz miejscowość wypoczynkowa zarazem. Położona zaledwie 12 kilometrów od centrum znacznego miasta jakim jest Kołobrzeg, wzdłuż drogi łączącej Kołobrzeg z Mrzeżynem, jaka w Dźwirzynie nazywa się ulicą Wyzwolenia. Przy tej drodze rośnie 16 starych, przeszło 250-letnich dębów – pomników przyrody.

Dźwirzyno leży równocześnie nad Bałtykiem oraz jez. Resko Przymorskie. Pobliskie jezioro łączy się z Bałtykiem poprzez Kanał Resko. W XV stuleciu jezioro miało wylot w okolicach dzisiejszego Mrzeżyna – w Regoujściu. Działał w tym miejscu prężnie port i bojący się rywalizacji mieszczanie z Kołobrzegu zagrodzili go, topiąc u jego wejścia statki z kamieniami. Mieszczanie Trzebiatowa w miejscu dzisiejszego Mrzeżyna wykopali kanał dając nowe ujście Redze. Za to kanał Resko powstał dzięki przerwaniu przez sztormowe wody Bałtyku mierzei rozdzielającej jezioro Resko od Bałtyku. Dzięki temu powstać mógł port. W dzisiejszych czasach w Dźwirzynie działa port rybacki.

W XIX wieku, wraz z rozwojem komunikacji, do miejscowości rozpoczęli przyjeżdżać pierwsi letnicy. Zachwyciła ich śliczna, o jasnym, drobnym piasku, całkiem szeroka plaża. Można tutaj, oczywiście poza kąpielami morskimi i plażowaniem, grać w siatkówkę plażową, a latem odbywa się tutaj „Bieg ku słońcu” o puchar wójta Kołobrzegu. Nad plażą można także śledzić zmagania motolotniarzy. Plażę od Dźwirzyna oddziela dość wysokie (do 16 m) pasmo wydm porośniętych lasem sosnowym. Z kolei na wodach Morza Bałtyckiego oraz jez. Resko można oddawać się coraz modniejszemu w Polsce windsurfingowi. Jezioro to też miejsce dla praktykowania innych sportów wodnych oraz wędkarstwa.

Dźwirzyno ma także stan prawny uzdrowiska – pomaga się tu w leczeniu chorób układu krążenia i oddechowego. Z czasem coraz bardziej popularne stają się turnusy lecznicze i wiele ośrodków urlopowych, pensjonatów a również domów gościnnych przygotowuje ofertę skierowaną do kuracjuszy.

Dźwirzyno posiada obfitą bazą noclegową, której propozycje można odnaleźć tu: www.dzwirzyno.net.pl/noclegi/wszystkie. Składają się na nią przede wszystkim pensjonaty, domy gościnne, domki, lecz nie brak także eleganckich apartamentów. Dźwirzyno to także miejsce, w jakim planowane są kolonie, obozy dla dzieci.

Polecamy

Darłowo Noclegi

darłowo noclegi nad morzem

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Wczasy z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem